Výlet na Žebrák a Točník

V sobotu 2. června jsme ve třech šli na výlet na hrad Točník a nedaleký hrad Žebrák. Jelo se vlakem z Hlavního nádraží z Prahy do Hořovic u Berouna kde jsme si po cestě dali zmrzlinu. Sraz byl v půl desáté u pokladen , vlak jel v 10:03 do Hořovic a cesta jím trvala asi hodinu. Cesta vedla po modré značce přes sídliště, poté polní cestou do Praskoles, Chlustiny a Žebráku až na hrad Točník, který se vypíná na žulové skále nad krajem a je vidět i z poměrně velké vzdálenosti i z jihovýchodní strany kudy jsme šli tedy od Hořovic.

Pod hradem byla malá restaurace, kde jsme si dali občerstvení (knedlíky s uzeným masem) a po obědě šli kamenitou, krkolomnou a elektrickým ohradníkem lemovanou cestou, kde na jejím konci byl cíl naší cesty – hrad Točník.

Hrad je teď v částečné opravě. Z dřevěného mostu na hradě jsme zahlédli, dva huňaté medvědy brtníky, Martina a Agátu, kteří se schovali před horkým sluníčkem k chladným zdem hradu. Starším bratrem Točníku je Žebrák , který pravděpodobně vyhořel a král Václav IV. proto založil hrad Točník. Uchyloval se tam proto, že byl později zajat Zikmundem a pro odeznívající slávu Čech , kterou měly za vládu jeho otce Karla IV. Cestou zpět jsme šli po silnici do Hořovic na vlak do Prahy. Byl to celodenní výlet a my v něm ušli kolem 25 km.