Filmy o duševním zdraví

Dobrých filmů na toto téma je velice málo, pokud nějaké jsou, tak vykreslují lidi s duševní nemocí jako nebezpečné monstra. Vybral jsem pro Vás, alespoň pár těch pěkných – kvalitních filmů.

1. Čistá duše

Tento snímek pojednává o geniálním matematikovi Johnu Nashovi (herec Russell Crowe), který za doby studia na Princetonské univerzitě onemocní schizofrenií.

Se svou nemocí zápasí celý svůj život, ale přes to dostal Nobelovu cenu za ekonomii. Velice mu pomáhá a inspiruje jeho žena Alicia (herečka Jennifer Connelly), ona je také první kdo odhalí, že John trpí duševní nemocí a rozhodne se kontaktovat psychiatra – Dr. Rosena (herec Christopher Plummer). Alicii a Johnovi se narodí syn John Charles Martin Nash (v dospělosti také onemocní schizofrenií).

ČSFD: 89%

2. Dobrý Will Hunting

Will Hunting pracuje jako uklízeč v MIT (česky Massachusettský technologický institut). Ve volném čase popijí s kamarády po hospodách, ale také hodně čte různé naučné knihy.

Jednoho dne profesor Gerald Lambeau uveřejní na tabuli, na chodbě velmi složitý matematický problém. Student, který příklad vyřeší, bude odměněn. Druhý den někdo správně vypočítá zadání, ale nikdo se nepřihlásí. Profesora Geralda to naštve a zadá další těžší příklad. Will po vyučování, kdy ve škole nikdo není, jde vyřešit matematický problém, ale tentokrát bude přistižen samým profesorem. Tajemný génius doslova uteče pryč z institutu. Gerald je zděšen, že příklady nevypočítal student, ale uklízeč. Proto se rozhodne ho najít.

Will sice netrpí přímo duševní nemocí, jeho potencionál však blokují prožitky z dětství. Utíká od problému k problému, od práci k práci. Nikde nevydrží, dokud své problémy nezačne řešit na psychoterapii…

 ČSFD: 88%

3. Forrest Gump

„Utíkej Forreste, utíkej!“ Tento úryvek charakterizuje Gumpův život.

Dobře, měli jsme tu snímek o matematickém géniovi, ale co jeho opak? Člověk s IQ kolem 70. Forrest toho hodně prožil (problémy ve škole, válku ve Vietnamu, v knize byl dokonce ve vesmíru) ve sletu daných okolností, setkal se slavnými osobnostmi (John F. Kennedy, John Lennon), aniž by si uvědomoval jejich význam a dokonce se stal majitelem velké firmy…

 ČSFD: 94%

Moc děkujeme Martinovi Tomáškovi za  zpracování článku